Trophy Sponsorships2018-08-23T14:00:42+00:00

Go to our Shop to Sponsor Trophies for the 2018 ACDCA National Specialty!

2018 ACDCA National Specialty trophy package is ready for sponsorship!

This year we will be offering custom Ringside Totes and other custom items (with a special custom ACD fabric made especially for our event) made by Nana B's Boutique in Oregon, as well as Beautiful custom made ACD metal art trophies (laser cut and with beautiful chemically colored finishes )  Slip Leads/obedience leads and toys for class placements. We appreciate any sponsorship you can offer us, and we will be updating the sponsorship list weekly to give you recognition for your wonderful contribution to our National event!

Photos will be posted when the trophies orders have come in.....

Below you can see the metal art designed by Leah Mcdaniel of Vulcanix Art

Nana B's Totes pictures coming soon!

In our shop you will find the class trophies listed by category and can select from the drop down box any available trophy or class placement.

This year there are 4  class placements  available (5 for herding) for each class offered at the national with exception for sweepstakes,

for which we are offering sponsorship of the entire class, all four placements.

If you are not sure what you want to sponsor  or would like to see where the greatest need is , please view the link below to see an entire spreadsheet of what classes are available to sponsor so you can find what you are looking for in our shop. Or just go straight to the shop and choose there from the available options. Sponsored trophies are removed from the shop's inventory automatically, so if it is there it is available!

Thank you to Sara Reiter for keeping this list updated and for being a great treasurer!

To view a Full list of what has been sponsored and what is available please click here  to view the spreadsheet (read only)

And then continue on to our shop by clicking here and select, fund and dedicate your sponsorship


We Would like to thank the following sponsors:

  • General Trophy Fund in memory of Angus - Alexis Kurowski
  • Best Of Breed  Joyce Rowland and Laurie Youmans
  • General Trophy Fund   Joan Johnson
  • 2nd Award Of Merit, class placement herding started sheep - OAKWOOD ACDs, Jacquelyn Johnson, In memory of "Beans" CH Stockhand's Red Beans And Rice CGC, RN, HSAs, QW
  • Class placement herding started cattle - OAKWOOD ACDs, Jacquelyn Johnson
  • 1st Award Of Merit – Mark and Karen Lang, Dedicated in memory of Psycht's True Grit Rooster Cogburn
  • Veteran 10+ Dog in Sweepstakes (1st-4th) – Pam Gipson - In memory of Ch Briarmoor's Bugle Boy, Grand Veteran Sweepstakes winner 2000.
  • Select Dog - Carry On Farms, Ronnie and Nancy Fields
  • BBE Dog and Bitch placements - Joanne Marques - Big Sycamore ACD
  • High In Trial Agility – Marcia Malcom, In Memory of MACH Chloe, HIT 2012 ACDCA National Specialty Starwood Australian Cattle Dogs
  • Winner's Dog and Winners Bitch  - Sponsored by Catchpen N Promise Kennels
  • Best Opposite and Select Bitch  - Sponsored by Vickie Hall
  • Bred By Dog Class Placement - Timber Kennels / Lisa Bowman
  • Best Of Winners  - Bendigo Kennels  Rob & Cathie Brown
  • Award of Merit and Reserve Winners Bitch  - Gaye Lynn & Gary Todd Littleflock ACDs, In Memory of GRCH Littleflock My Deliverer
  • High Combined Rally - Dave and Donna Simpson, In loving memory of PACH Pearly Mae Simpson, CDX, RAE3, MJP6, MXP3, MJPS, MXPB, BN, PAX, CGC, my heart, who was ranked #1 RAE ACD by Front & Finish for 2 years running! You're always in my heart, Pearl!
  • High In Trial Sheep (Trial #2) Louanne and Ron Ludwig and Amelia Brooks - In loving memory of Jim Brooks
  • High In Trial Cattle (Trial #1) Louanne and Ron Ludwig and Amelia Brooks - In Memory of Gayle Beers, Brasco Kennel
  • Award Of Merit  - Amelia Brooks, Louanne and Ron Ludwig -  In Memory of CH Hillhaven's Li'l Shenanigan
  • High In Trial Obedience - Joanna Jones - In loving memory of Tully, Firefly Rockin Red Rogue CDX VER GO BN RAE3 AXP AJP NFP THD CGC CSL2 HIC VQW
  • Award Of Merit - Lynda White - Wagtail Australian Cattle Dogs
  • 6-9 Bitch class placement -  Hiredhand Australian Cattle Dogs-Dedicated to all my puppies and their wonderful owners
  • Bred By Bitch class placement - Connie Hayes, Hiredhand Australian Cattle Dogs-Dedicated to all my Bred By AKC Champions that have passed on
  • Class sponsorship  7-10 Dog Sweeps - Connie Hayes, Hiredhand Australian Cattle Dogs -Dedicated to Champion Hiredhand Wild Bill
  • HIT Cattle (Trial 2) $200 - Sponsored by Australian Cattle Dog Club of Greater Los Angeles
  • HIT Sheep (Trial 1) and Award Of Merit  - Taylryder ACDs, Brian & Deb Mintzer - In memory of 2xBISS Multi AOM GCHB Taylryder Devil Inside HSAscd HIAscd HXAscd HXBd
  • All Versatility Class Placement trophies sponsored by Mid-Florida ACD Fanciers
  • Herding Class Placement Trophies Started Cattle Trial 1 - Taylryder ACDs, Brian & Deb Mintzer
  • Award of Merit - Congratulations! - JDI Enterprises, Sally W. Fontenot
  • Obedience Class Placement Trophies - 1st Open B and 1st Utility B - Jack Thourot and Michele Mottola
  • Class Placement Rally Novice A -In memory of Outlaw Josie Wales RN – Sara Rieter
  • Rally Class Placement Trophy Advanced A -In memory of Blue Cadillac RA -Sara Rieter
  • Advanced Cattle Trial 2 -In memory of Siva from Cynthia & Rob Knowlton
  • All Preferred Novice obedience class placements - Amy Blankenship
  • Best Puppy in Sweeps and Best Junior in Sweeps- Cascade Australian Cattle Dog Club
  • Advanced sheep class placement - Dr Beth Benz - In loving memory of Bacco Benz -forever in my heart
  • Team Rally 1st Class placement - Melissa Ayers
  • 2-4th Obedience Class Utilty B - Carol Rex  - In Memory of Chinsegut Rogue Is Our Red, UDX . AKA "Mike" - A wonderful boy
  • 10 & Over Veteran Dog class placement   - Rhonda Diercks, Adler Acres
  • Sweepstakes Class Placement Trophies - 10 + Bitch Sweeps 1-4 - Lee Kephart - In honor of Gertie, CH Kuawarri Gertie, PT, QW
  • 10 & Over Veteran Dog  - Lee Kephart -In honor of Tug, AOM GRCH Bosworth’s Flashing The Leather
  • 1-4th Utility A Class  - Diane Swift -In memory of Frances Delony, friend and mentor. Richard and Diane Swift, Americana Farm, Pittsboro, NC
  • Obedience Class Placement  - Open A - Susan Trigourea
  • Grand Sweeps Veteran -Darcia Stebbens Cramer and Keith Cramer, Plan B Ranch - in memory of Mr.T (GCH DC Creekspirit's True Grit LNR, HXAsc) and daughter Skye (Come Bye Blue Skye, PT) we love you and miss you every day!
  • 1-4th Brace class, 1-4th Extended Generations, 2-4th Brood Bitch and 2-4th Stud Dog class placements - Paul Miscovsky - Miscovsky Landscaping
  • Best Junior Handler  -  Debbie & Brittney Lusk - Palomar Kennels
  • RHIT Sheep trial 1, 1st place brood bitch and 1st place stud dog- Larry and Rita Favreau, LnR Rig B’s ACDs - in Memory of Mr. T, DC Creekspirit’s  True Grit
  • Reserve Winners Dog  - Larry and Rita Favreau, LnR Rig B’s ACDs -  in memory of Chilie, CH  LnR Rig B’s Off the Radar Chilie
  • Class Trophy 7-10 Veteran Bitch - Brenda Adams - In memory of Shelby ,  CH SF Diamond In The Ruff  June 2, 2002 - December 31, 2016
  • Grand Sweepstakes Puppy -Kelli Watkins & Dee McNeilClass Trophies - 1st Herding Titled Dog, 1st Herding Titled Bitch, 2nd 7-10 Veteran Dog -   Jesse & Lisa Hampton -Bar H Cattledogs
  • Best 10 + Veteran In Sweeps - With Love from Jack and Lib Nichols and Dixie Ch Shalimar I'd Rather be Free CGC RN
  • 1st and 2nd place Veterans obedience, 1st place novice junior showmanship and 1st place open junior showmanship - Stephanie Govin-Matzat
  • RHIT cattle trial 1 - Steve and Julie Waltenburg -  in Memory of DC CH HC Tenaja's Cattle Kate HXAC HXAS HXBS
  •  2nd Herding Titled Bitch  -offered by Peg Knoch-Casey- Jilaroo Cattle Dogs in loving memory of Jilaroo Moonlight Reflection HSAc "Lexi"
  • 7-10 Veteran Bitch offered by Peg Knoch-Casey, Jilaroo Cattle Dogs in loving memory of CH Jilaroo Reveille At Dawn CD HSAs VQW ROM
  • 1st-2nd Advanced Cattle Trial 1 -offered by Peg Knoch-Casey- Jilaroo Cattle Dogs in loving memory of WTCH CH Jilaroo Dawn's Early Light CD HSBd HXAdsc RTDc VQW ROM
  • RHIT Cattle (Trial 2) - Larry and Marilyn Painter -In memory of George, Rewuri Blue Bogong and Kuawarri Red Benowa.
  •  Rally Excellent B 1st place - Deborah Knappenberger- In Memory of CH Katwala's Orange and Blue by his offspring, Tanglewood's Little Red Corvette and Bosworth's Touch of Poetry
  • Rally Advanced B 1st place -Deborah Knappenberger-In Memory of CH Katwala's Who Dunnit N'Run by his "grandson" Tanglewood's Little Red Corvette
  • Rally Novice B 1st place - Deborah Knappenberger - In Memory of Bendigo A Speck Naughty by her offspring Bosworth's Touch of Poetry
  •  RHIT Sheep (Trial 2) -Central Pennsylvania Cattle Dog Club

The Australian Cattle Dog Club of America, Inc.

The Australian Cattle Dog Club of America, Inc. is a non-profit organization functioning as the parent club for AKC registered Australian Cattle Dogs. To encourage and to do all possible to bring the natural qualities of Australian Cattle Dogs to perfection according to the current American Kennel Club (AKC) breed standard.e.